Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

19. Türkiye Almanya Film Festivali Ödül Töreni, 22.03.2014

Sehr geehrter Herr Bürgermeister Förther,
Sayın Fatma Girik Hanımefendi,
Sayın Halil Ergün Beyefendi,
Sayın Behiç Ak Beyefendi,
Sayın Thomas Arslan Beyefendi,
Liebes Festivalteam und liebe Festivalfreunde,
Değerli Konuklar,

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Öncelikle Nürnberg Türk-Alman Film Festivalinin bu yıl 19. kez düzenleyen ve bizlerin bir araya gelmesine vesile olan Sayın Adil Kaya ve Sayın Ayten Akyıldız teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu yıl da Festivali zengin bir içerikle başarılı şekilde gerçekleştirdikleri için bütün Festival ekibini tebrik ediyorum.

Festivalin en önemli destekçileri arasında yer alan Bavyera Hükümeti ve Nürnberg Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu desteklerinin önümüzdeki yıllarda da artarak devam etmesini ümit ediyoruz.
Bu yıl festival onur ödülünü alacak olan Sayın Fatma Girik Hanımefendiyi ve diğer ödül alan sanatçıları hepiniz adına tebrik ediyorum.
Türkiye ile Almanya’nın çeşitli bölgelerinden gelen çok değerli yönetmenler, oyuncular ve sanatçıların aynı ortamda bulunmasının, aynı havayı solumasının bizler için büyük bir sevinç ve onur kaynağı olduğunu ifade etmek istiyorum. Film festivali vesilesiyle iki ülkenin sinema temsilcileri arasında kurulan dostluklar Türkiye ve Almanya arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.
Ayrıca, Festivalde gösterilen onlarca film, Almanya’yı kendileri için ikinci vatan olarak kabul eden özellikle gençlerimize anavatanları Türkiye‘yi, Türk kültürünü ve geleneklerini öğrenmelerine imkan sağlarken, Alman dostlarımızın ülkemizi ve halkımızı daha yakından tanımalarına katkıda bulunmaktadır.
Bu yıl Türk sineması yüzüncü yılını kutlamaktadır. Türk sinemasının giderek çoğalan nitelikli temsilcileriyle dünyada yerini giderek sağlamlaştırması hepimiz için gurur vesilesidir. Bugün Türk filmleri ve dizileri dünyanın bir çok ülkesinde gösterim imkanı bulmakta ve geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Özellikle Türk dizileri ülkemizin yurtdışında tanıtımında ve imajının yükselmesinde önemli rol oynamaktadır. Nürnberg’den önce iki yıl görev yaptığım Arap dünyasının kalbi olan Kahire’de bunu çok yakından müşahede ettiğimi belirtmek istiyorum.
Bildiğiniz üzere, Bavyera Eyalet Hükümeti her yıl uyum ödülleri vermektedir. Bu yıl Halkların Diyaloğu kategorisindeki uyum ödülü Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımcısı Timur Savcı’ya verilmiştir. Bu gelişme Türk filmlerinin uyum ve diyaloğa sağladığı katkıyı açıkça göstermektedir. Bu vesileyle dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Alman televizyonlarında da Türk dizlerini seyretmeyi beklediğimizi vurgulamak isityorum.
Sözlerime son verirken Film Festivalinin başarılı şekilde düzenlenmesine emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, sizlerle gelecek yıl tekrar buluşmayı ümit ediyorum.

Vielen Dank