Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

19. Türkiye Almanya Film Festivali konukları onuruna Nürnberg Belediyesi ile ortak resepsiyon, 21.03.2014

Sehr Geehrter Herr Bürgermeister Förther,
Liebes Festivalteam,
Türkiye’den gelen sevgili konuklar,
Değerli misafirler,
Öncelikle Türk-Alman Film Festivali vesilesiyle burada bulunan bütün sanatçılarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza Nürnberg’e hoş geldiniz diyorum. Türkiye’den gelen misafirlerimiz bizler için herzman bir sevinç kaynağı olmaktadırlar.
Bu vesileyle geçtiğimiz Pazar günü yapılan yerel seçimlerde üçüncü defa Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanlığına yüksek bir oy oranıyla seçilmeyi başaran Dr. Maly’i tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Büyükşehir Belediyesi ile Başkonsolosluğumuz arasındaki mevcut verimli işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğine inanıyorum.
Bavyera Eyaleti’nin dışa açık metropolü Nürnberg kültür ve sanat dostu bir şehirdir. Bu niteliği Türk toplumuna yansıtan en önemli etkinlik Türk-Alman Film Festivalidir. Festival genel anlamda şehrin kültür profiline zenginlik katarken, burada yaşayan Türk toplumuna da kültürlerine değer verildiği duygusunu yaşatmaktadır.
Nürnberg Belediyesi’nin Festivale başlangıcından beri düzenli olarak destek sağlaması çok kültürlü yaşama ve uyuma verdiği önemi göstermektedir. Sayın Belediye Başkanının şahsında Nürnberg Belediyesine bu desteği için içtenlikle teşekkür ediyorum.
Bu film festivalinin aralıksız olarak 19 yıldır gerçekleşmesinde şüphesiz en büyük rolü Sayın Adil Kaya ve Sayın Ayten Akyıldız oynamaktadırlar. Bu tür önemli etkinlikleri düzenlemek büyük emek ve özveri gerektirmektedir. 19 yıldır bütün güçlüklere rağmen yılmadan Film Festivalini düzenleyen Adil Bey’i, Ayten Hanım’ı ve festival ekibini sizler adına kutluyorum. Kendileri her türlü övgü ve takdiri haketmektedir.
Sevgili Türk sanatçılarımız, bu festival sizlersiz düşünülemez. Nürnberg’i ziyaretiniz festivale zenginlik ve ışık katmaktadır. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali aslında bir kucaklaşmayı simgelemektedir. Burada iki ülkenin sinema dünyaları, film sanatçıları, yönetmenleri, eleştirmenleri ile sinema izleyicileri kucaklaşmaktadır.
Bu samimi kucaklaşma sayesinde her yıl yeni dostluk köprüleri ve diyalog kanalları inşa edilmekte, Türk ve Alman halkları birbirine daha da yakınlaşmakta, tabiatıyla bu durum uyuma katkıda bulunmakta, karşılıklı saygı, diyalog ve hoşgörünün gelişmesini sağlamaktadır.
Bu güzel etkinliğin önümüzdeki yıllarda da aynı zengin içerikle gerçekleştirilmesi konusunda hepimizin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğine inanıyorum.
Sözlerime son verirken hepinize bu akşam bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.