Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Polislik Mesleği Bilgilendirme Toplantısı, 22.03.2014

Orta Frankonya Emniyet Müdürü Sayın Rast,
MÜSİAD Başkanı Sayın İsmail Satır,
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Temsilcileri,
Değerli Konuklar,
Sevgili Gençler,

Orta Frankonya Emniyet Müdürlüğü ile müştereken gençlerimizi polislik mesleği hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlediğimiz toplantıya hoş geldiniz.
Ben öncelikle Orta Frankonya Emniyet Müdürü Sayın Rast’a bugün bizlerle birlikte olduğu için hepiniz adına şükranlarımızı sunuyorum. Başkonsolosluğumuz ile Orta Frankonya Emniyet Müdürlüğü arasındaki yakın işbirliği ve diyoloğun güzel bir ürünü olarak bugün bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz.
Ayrıca, MÜSİAD Başkanı Sayın İsmail Satır beye bu toplantıya evsahipliği yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum.
Sevgili gençler sizlerin donanımlı ve geleceğe güvenle bakan bir şekilde yetişmeniz bizim en önemli amacımızdır. Daha iyi ekonomik ve sosyal koşullarda yaşayabilmeniz için öncelikle eğitiminizi tamamlamanız ve bir meslek edinmeniz büyük önem taşımaktadır. Başkonsolosluk olarak sizlere bu yönde yardımcı olmak için her türlü gayreti göstermeye kararlıyız.
Görevime başladıktan sonra Federal İş Ajansı yetkilileriyle görüşerek sizlerin sorunlarının çözümüne yönelik ne tür adımlar atılabileceğini ele aldım. Bildiğiniz gibi, sizlerin Federal İş Ajansı’nın kurs ve eğitim imkanlarından daha fazla yararlanmanızı sağlamak amacıyla 21 Şubat 2014 tarihinde anılan kurumla bir işbirliği mutabakatı imzaladık. Bu çerçevede, sizlere yönelik ilk bilgilendirme etkinliğimizi 28 Şubat günü DİTİB Nürnberg Derneği ile birlikte gerçekleştirdik. Etkinliğimize 150’den fazla gencin iştirak etmesi bizleri benzer faaliyetler yapmamız konusunda cesaretlendirdi.
Ayrıca, çeşitli üniversitelerin yetkilileriyle, sizleri yüksek öğrenim imkanları konusunda bilgilendirmek amacıyla önümzdeki aylarda bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz.
Sizlerin ikinci vatanınız olarak gördüğünüz Almanya’da çeşitli resmi kurumlarda istihdam edilmeniz Türk toplumunun uyumu açısından büyük önem taşımaktadır. Sizlerin polislik mesleği gibi toplumda saygınlığı olan çeşitli mesleklere girebilmek için daha fazla gayret göstermenizi bekliyoruz.
Bugünkü toplantıyla polislik mesleğini her yönüyle sizlere tanıtmayı amaçlıyoruz. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri sizlere polislik mesleği hakkında bilgi verecekler ve sorularınızı yanıtlayacaklar. Benzer tanıtım faaliyetlerini önümüzdeki dönemde görev bölgemizdeki diğer Emniyet Müdürlükleriyle de gerçekleştirmeyi öngörmekteyiz.
Toplantının hepiniz açısından verimli geçmesini diliyor, başta Sayın Rast olmak üzere Orta Farankonya Emniyet Müdürlüğü yetkililerine teşekürlerimi sunuyorum.