Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Nürnberg Başkonsolosluğu ile Federal İş Ajansı Bavyera Bölge Müdürlüğü arasında İşbirliği Mutabakatı İmzalanması, 24.02.2014

Federal İş Ajansı Bavyera Bölge Müdürü Vekili Sayın Klaus Beier,
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Değerli Başkanları,
Değerli Konuklar,
Değerli Basın Mensupları,

Konuşmama başlarken hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün Başkonsolosluğumuz ile Federal İş Ajansı Bavyera Bölge Müdürlüğü arasında bir İşbirliği Mutabakatı imzalamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu önemli günde bizleri yalnız bırakmayan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın değerli Başkanları ve Temsilcilerine en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Federal İş Ajansı uzun yıllardır Türk toplumunun Almanya’da uyumu içinde yaşamasına önemli katkıda bulunmaktadır. Son yıllarda uyum konusunda önemli adımlar atılmış olmakla birlikte bu alanda sorunların devam ettiği açıktır.

Uyumu zorlaştıran sorunların başında özellikle gençlerimizin eğitimlerini yarıda bırakmaları ve bir meslek sahibi olmadan hayatlarını devam ettirmeye çalışmaları gelmektedir. Ancak, eğitimli ve meslek sahibi kişiler içinde bulundukları toplu ile uyum içinde yaşayabilirler.

Bilindiği üzere, Federal İş Ajansı yaklaşık 350 farklı meslekte gençlere değişik kurs olanakları sunmaktadır. Ancak, bu kurslar hakkında gençlerimizin yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Bugün imzalayacağımız İşbirliği Mutabakatı gençlerimizin ve işsiz vatandaşlarımızın Federal İş Ajansı’nın sunduğu meslek eğitimi kurslarından daha geniş şekilde yararlanmalarına olanak sağlayacağına ve kendilerine yeni fırsatlar sunacağına inanıyorum.

Bu anlaşmanın hayata geçirilmesine katkı sağlayan başta Federal İş Ajansı Bavyera Bölge Müdürü Sayın Ralf Holtzwart olmak üzere, Müdür Vekili Sayın Klaus Beier ve Federal İş Ajansı’nın bütün yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu İşbirliği Mutabakatı Federal İş Ajansı ve Başkonsolosluğumuzun çabalarının yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşlarımızın katkılarıyla tam anlamıyla hayata geçirilebilecektir. Bu konuda sizlerin her türlü desteği sağlayacağınıza inanıyorum.

Bu vesileyle Başkonsolosluk olarak diğer Alman kurumlarıyla da benzer işbirliği mekanizmaları geliştirme konusundaki çabalarımızı sürdüreceğimizi vurgulamak istiyorum.

İşbirliği Mutabakatı çerçevesindeki ilk bilgilendirme etkinliğimizi Federal İş Aşansı yetkilileriyle birlikte 28 Şubat Cuma günü saat 18:00’de DİTİB Nürnberg’in salonunda gerçekleştireceğiz. STK Temsilcilerimizden sözkonusu faaliyeti toplumumuza en geniş şekilde duyurmalarını rica ediyorum.

Biraz sonra imzalayacağımız Mutabakatın Türk toplumunun uyumuna ve refahına gerçek anlamda katkıda bulunmasını diliyor, katkıda bulunan herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.