Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Schwandorf anma töreni, 17.12.2013

Sayın Belediye Başkanı,
DITIB Derneğinin değerli üyeleri
Değerli Konuklar,

25 yıl önce Schwandorf şehrinde gerçekleşmiş bir insanlık suçunun kurbanlarını anmak üzere bugün burada toplanmış bulunmaktayız. “Habermeier Haus” olarak belleklere kazınan evlerinin kundaklanması sonucu yanarak can veren üç kişilik Türk ailesinin üyeleri, Baba Osman Can, Anne Fatma Can ve oğulları Mehmet ile Alman kurban Jürgen Hübner’e Yüce Tanrıdan rahmet, geride kalan yakınlarına ise sabır diliyorum.

Bu dört suçsuz insan maalesef toplumun bazı kesimlerinin farklı kökenden insanlarla ortak yaşama kültürünü içselleştirememeleri nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir.

Ne yazık ki 1988 yılında işlenen Schwandorf kundaklaması tek örnek olarak kalmamıştır. İzleyen yıllarda çok sayıda ırkçı ve yabancı düşmanlığı dürtüleriyle işlenmiş suça tanık olduk. Son yıllarda Almanya’da yaşayan yabancıların ve göçmen kökenlilerin Alman toplumuna entegre olmaları yönünde önemli yol katedilmiş olmasına rağmen aşırı sağcı çevrelerin faaliyetleri ve söylemleri maalesef hala tedirginlik yaratmaya devam etmektedir.

Aşırı sağcı NSU örgütünün Almanya’nın çeşitli kentlerinde yıllarca süren cinayetler zincirinde sekizi Türk on kişiyi öldürmesi Almanya’da yaşayan Türkleri olduğu kadar Alman toplumunu da derinden sarsmış ve güvensizlik duygusu yaratmıştır.

Halen devam etmekte olan NSU davası sonucunda bu vahim cinayetlerde sorumluluğu bulunan bütün şahısların ortaya çıkartılması ve hak ettikleri cezayı almaları önümüzdeki dönemde benzer olayların yanşamasını önleyeceğine inanıyoruz.

Schwandorf Belediye Meclisi’nin 2009 yılında aldığı takdire şayan kararla her yıl 17 Aralık’ta düzenlenmekte olan anma törenine ben bu yıl ilk kez katılıyorum. Bu şehirde aşırı sağcılık ve yabancı düşmanlığına yer olmadığı mesajını veren bu karar Schwandorf Belediyesi’nin gösterdiği güzel bir sorumluluk ve sağduyu örneğidir. Elim olayı hatırlamak, kınamak ve tekrarlanmasını engellemek ise hepimizin sorumluluğu olmalıdır.

Bizler bugün burada sadece bir nefret suçunun kurbanlarını anmak için değil, aynı zamanda topluma ırkçılık ve yabancı düşmanlığına hep birlikte güçlü şekilde karşı olduğumuz mesajı vermek ve ortak yaşama katkı sağlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bu törenin düzenlenmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hey olmak üzere DİTİB derneği yetkililerine ve Schwandorf halkına şükranlarımı sunuyor, nefret suçlarının işlenmediği bir dünyaya kavuşmak için herkesin çaba göstermesini diliyorum.

Bu anlamlı törene katıldığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.