Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Başkonsolos Ece Öztürk Çil'in Nürnberg Alevi Kültür Merkezinin 25.Kuruluş Yıldönümü Toplantısında Yaptığı Konuşma , 19.04.2013

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Maly,
Sayın Fürth Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Jung,
Sayın Başkan İsmail Serin Serin ve Alevi Kültür merkezinin değerli üyeleri,
Sevgili Vatandaşlarım,

Nürnberg Alevi Kültür Merkezinin 25.yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bu güzel toplantıya katılmaktan mutluluk duyuyor ve 25.yıldönümünüz için en iyi dileklerimi sunuyorum.
Alevilik, kadim Anadolu kültürümüzün özdeğeridir. Anadoludaki tarihimizden süzülüp gelen değerli mirasımızdır. Bizi biz yapan kültürel kimliğimizin ayrılmaz parçasıdır, zenginliğimizdir.
Almanya’daki Türk toplumumuz açısından da, tıpkı Avrupa Birliğinin sloganı olan ‘farklılıklar içinde birlik’ anlayışı gibi, Alevi toplumumuz ‘Biz’ dir, bütünün ayrılmaz bir parçasıdır.
Nürnberg Alevi Kültür Merkezi 25 yıldır, Nürnberg ve çevresinde yaşayan toplumumuzun saygın bir deneği olarak, başarılı çalışmalar gerçekleştirmekte, Alman makamlarıyla ve tüm muhataplarıyla örnek bir işbirliği ve diyalog içinde hizmet vermektedir. Bu çerçevede, Nürnberg ve Fürth şehirlerinin Büyükşehir Belediye Başkanlarına bugün bizleri yalnız bırakmadıkları için ben de teşekkür ediyorum.
Bu duygularla, Sayın Başkan İsmail Serin’in gösterdiği sağduyulu liderlik anlayışı içinde derneğinize daha nice başarılı yıllar diliyor, toplumumuzun birlik içinde sorunlarını çözerek daha da ilerlemesini temenni ediyorum.