Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Nürnberg Türk Alman Film festivali konukları için Başkonsolos ile Nürnberg Belediye Başkanının verdiği ortak resepsiyonda Başkonsolos Ece Öztürk Çil'in Yaptığı Konuşma, 22.03.2013

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı,
Türkiyeden gelen sevgili konuklar,
Sevgili festival dostları,

Türk-Alman Film Festivali konukları için Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte Belediyenin bu güzel salonunda sizler için düzenlenen bu resepsiyon festivalin hoş geleneklerinden biri haline geldi.
Festivalimiz bu yıl 18. yani rüştünü ispat yaşında, bizlere yine gerçek bir kültür ve sanat şöleni sundu. Kültür değişimi bizleri birleştirir, evrenselliği duyumsamamızı sağlar.
Kültür değişimiyle gelen evrensellik, tek bir insanlık olduğumuz bilinci, ırkçılık, yabancı düşmanlığı gibi zehirli ideolojilerle mücadele için de en etkili araçlardan biridir. Dün Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte Nürnberg’de Neonazi cinayetlerine kurban giden üç Türk için anıt ağaçların açılışını yaptık. Nürnberg bir insan hakları şehridir. Nürnberg’in bu ünvanını en iyi şekilde yaşamasının ve yaşatmasının araçlarından biri de Türk-Alman Film festivalidir.
Değerli sanatçılarımız,
Sizlerin de yaratım sürecinde yer aldığınız Türk sinemasının kendine özgü dilini oluşturmakta her geçen yıl güçlendiğini izlediğimiz filmlerde görüyoruz. Ayrıca bu yıl, Almanya’da mevcut Türk kökenli filmcilerimiz gibi, Avusturya’da da Türk kökenli yeni kimliklerin temsilcilerinin harika bir sinema dili yaratmakta olduklarını gördük. Göçmen kökenli yeni sentez kimliklerin her alanda başarılı olabileceklerini muştuluyor bu gelişme.
Hepinize Nürnberg’de keyifli bir zaman geçirmenizi diliyor, festivale katkılarınız için teşekkür ediyorum.