Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

'Almanya'da Yeni Kimlikler' Regensburg Haber Dergisinde yayınlanan konuşma, 02.01.2013

Almanya’da Yeni Kimlikler

Aslında bir roman yazmak istiyorum. Başlangıç resmi zihnimde çok berrak. Adımları iyiden iyiye yavaşlamış ihtiyar adam doğduğu şehirde yürüyor. Gençliğinin beden gücüyle kazandığı birikimleriyle yaptırdığı evini satmayı düşünüyor. Kararsız, zira o ev tüm çocuklarına sağlamayı düşlediği refahlı hayat projesi. Evi satmıyor ve ertesi kış memleketine cenazesi dönüyor. O bir ‘gastarbeiter’. Romanda misafir işçinin Almanya’da yaşayan veya Türkiye’ye dönmüş çocukları ve torunlarının hikayelerini de anlatmak gerek.
Dönemin misafir işçilerinin çocukları ve torunları, o misafir öncülerden çok farklılar. Yeni nesiller buralı. Bambaşka bir kimlikleri var. Gelişen yeni kimliklerin şekillenmesinde çoğunluk toplumunun göçmen kökenlilere karşı tutumunun etkisinin büyük olduğuna bilimsel çalışmalar işaret ediyor. Berlin Humboldt Üniversitesi araştırma görevlisi Dr.Naika Foroutan, hybrid (melez) kimlikler hakkında yürüttükleri araştırma kapsamında, İslamın negatif gösterilmesi bağlamında göçmen kökenli Müslüman gençlerin geliştirdikleri stratejileri inceliyor. Nürnberg Belediyesinin geçtiğimiz Kasım ayında düzenlediği bir toplantıda yaptığı araştırmayı anlatan Foroutan, Müslüman ülkeler kökenli gençlerin Almanya’da İslam bağlamında yapılan negatif tanımlamalardan etkilendiklerini, kimliklerinin bu olumsuz etki karşısında savunma veya saldırı eksenleri arasındaki pozisyonları yansıttığını tespit etmiş.
Foroutan’ın çalışması, bu olumsuz etki olmasa gençlerin nasıl hareket edeceğini düşündürtüyor. Tepki faktöründen özgürleşmiş kimlikler acaba hangi tavırları yansıtırdı. Muhakkak Almanya’ya aidiyet duyguları daha güçlü olurdu. Daha özgüvenli, daha üretken, daha verimli bir genç nüfusun Almanya’nın geleceği için kazanç teşkil edeceği hususunda herkesin hemfikir olacağından kuşku duymuyorum. Özellikle demografik dönüşüm bağlamında, nüfusun azaldığı ve yaşlandığı, ekonominin nitelikli işgücü ihtiyacını yurtdışından karşılamaya yönelmek zorunda kaldığı Almanya’da, göçmen kökenlilerin eğitimine daha fazla yatırım yapılması tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir ortak gelecek vizyonunun gereğidir.
Başkonsolosluk olarak Regensburg’da 2012 yılında başarı örneği oluşturan çok sayıda işadamımız, üniversite öğrencimiz, akademisyenimiz, sporcumuz ve öğretmenimizi, aralarında Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Schaidinger ve Regensburg Üniversitesi Rektörü Strothotte’nin de bulunduğu üst düzey Alman yetkililer ile bir araya getirerek, ortak yaşama katkı sunan Türk ve Alman şahsiyetlere takdir belgeleri sunduk. Yeni kimliklerin başarılı temsilcilerine değer duygusu kazandırmak ve onları ortak yaşamda destekleyenlere şükran sunmanın önem taşıdığına inanıyoruz.
Sayın Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun 2012 Eylül ayında Regensburg’u ziyareti ise Oberpfalz’ın başkenti ile ikili ilişkilerimize en üst düzeyde ivme kazandırırken, vatandaşlarımızı gururlandırmıştır. Ziyaret kapsamında, IHK Regensburg’da yapılan üst düzeyli toplantıda Türkiye ile bölgenin ekonomik ilişkilerini daha da ileri boyutlara taşımak için neler yapılabileceği ele alınırken, Büyükşehir Belediyesinde yapılan şehrin altın defterinin imza töreninde siyasi dostluk mesajı vurgulanmıştır. DİTİB merkezinde vatandaşlarımızla kucaklaşan Sayın Büyükelçimiz, kadınlar ve gençlerin toplumumuzun ilerlemesi için yapılan çalışmalarda daha fazla rol almalarının önemini vurgulamıştır.
İlişkilerimize kazandırılan ivmenin verdiği güçle, Regensburg’da yaşayan toplumumuzun Almanya’da ortak geleceği birlikte şekillendirme vizyonuna katkılarını artırarak sürdürmesini diliyorum.
Regensburg’daki gelişmeleri en kapsamlı ve nitelikli şekilde kamuoyuna aktaran ‘Regensburg Haber’ internet portalından sonra elinizdeki dergiyi de yayınlamaya başlayan Salih Altuner’i tebrik ediyor ve derginin yayın hayatı için en iyi dileklerimi sunuyorum.

Ece Öztürk Çil
Nürnberg Başkonsolosu