Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Türk - Alman Tabipler Birliği Balosu, 23.04.2016

Sayın Dr. Beckstein,
Sayın Herrmann,
Sayın Dr. Ulrich Maly,
Sayın Prof. Dr. Nurettin Demir,
Sayın Dr. İsmail Baloğlu,
Değerli Basın Mensupları,
Kıymetli Konuklar,
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

12 yıldır Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde son derece başarılı işlere imza atan Türk Alman Tabipler Birliği’ni kutluyor, başta Sayın Başkan Dr. İsmail Baloğlu olmak üzere bu güzel Balo’nun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bavyera Türk-Alman Tabipler Birliği’nin Nürnberg’de gelenek haline gelen “Tıp Balosu”nda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bu gecede Türkiye’den Sayın Muğla Milletvekilimiz Prof. Dr. Nurettin Demir’in de bizlerle olmalarından büyük memnuniyet duyduğumu özellikle vurgulamak istiyorum. Kendilerine Nürnberg’e hoşgeldiniz diyorum.

Almanya’daki varlığını dördüncü kuşakta devam ettiren Türk Toplumu, ayakları yere sağlam basan, sanattan siyasete, spordan bilime, hayatın hemen her alanında söz sahibi olan başarılı bireyleriyle ülkedeki diğer göçmen kökenli toplumlar için önemli bir uyum örneği oluşturmaktadır.

Almanya’da uyumu şekillendiren, uyum çalışmalarına yön veren en önemli meslek gruplarından birine mensup, Bavyera Eyaleti’nde ve Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde sayıları yüzlerle ifade edilen, işlerinde son derece başarılı Türk kökenli muayenehane doktorlarımız ve hastanelerde göreli hekimlerimiz aynı zamanda vatandaşlarımızın sağlık konularında bilinçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar.

Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından kurulmuş çok sayıda dernek çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir.

Bunlar arasında Türk-Alman Tabipler Birliği’nin özel bir konumu bulunmaktadır. Bu dernek sadece Türk veya Türk kökenli üyelerden oluşmamakta, seçkin Türk ve Alman doktorlarını biraya getirmektedir.

Tabipler Birliği, bilim insanları arasında örnek bir bilgi ve birikim alışverişine olanak sağlayan bir platform olmasının yanı sıra, uyuma önemli katkıları bulunan Türk-Alman işbirliğinin de güzel bir örneğidir.

Bu vesileyle, başta Sayın Dr. İsmail Baloğlu olmak üzere, Derneğin bütün üyelerine şükranlarımı sunuyorum.

Türk Alman Tabipler Birliği’nin önümüzdeki yıllarda da Türk toplumunun uyumuna ve iki ülke halklarının arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğine inanıyor, Başkonsolosluk olarak Tabipler Birliği’nin gelecekte de destekçileri arasında yer almaktan büyük memnuniyet duyacağını ifade etmek istiyorum

Daha fazla vaktinizi almadan, bu akşam hepinize iyi eğlenceler ve keyifli sohbetler diliyor, böyle güzel vesilelerde yeniden bir araya gelmeyi ümit ediyorum.