Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdişi Seçmen Kütüğü’nün İlani Ve Yurtdişi Seçmen Kütüğü’ne Yapilacak İtirazlarda İzlenecek Yöntem Hakkinda Duyuru , 17.02.2017

Malumunuz olduğu üzere, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Anayasa Değişikliği Halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017, Pazar günü yapılmasına karar vermiştir. Buna göre, oy verme işlemi, yurtdışı temsilciliklerimizde 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan Pazar günü bitecektir. Oy verme işlemi gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nda yurtdışı temsilciliklerimizde ve gümrük kapılarında oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları zorunludur.

Anayasa Değişikliği Halkoylaması için YSK tarafından ilan edilen Seçim Takvimi’ne göre, Yurtdışı Seçmen Kütüğü 18 Şubat Cumartesi günü Türkiye saati ile 08:00’de “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilecek ve itirazların alınmasına başlanacaktır. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nün “www.ysk.gov.tr” adresinden yapılan ilanı 26 Şubat Pazar günü Türkiye saati ile 17:00’de sonlandırılacak ve bu durum tutanak altına alınacaktır. Dolayısıyla, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne yapılacak itirazlar için son gün, 26 Şubat 2017 Pazar günüdür.

Vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=1210741698872385 linkini tıklayarak kontrol etmeleri, kayıtlı değillerse ya da adres değişikliği olmuşsa 18 ile 26 Şubat tarihleri arasında en yakın yurt dışı temsilciliğimize nüfus cüzdanları ile şahsen başvurarak ADRES BEYAN FORMU (B)’nu doldurup imzalayarak teslim etmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımızdan yurt içinde olanlar ise yine aynı tarih aralığında en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportları ile birlikte şahsen müracaat ederek ADRES BEYAN FORMU (B) doldurup adres tescil işlemini yaptırmaları, nüfus müdürlüğünce tescil edilen adreslerine ilişkin imzalı ve onaylı ADRES BEYAN FORMU (B)’nun bir örneğini ekleriyle birlikte ya Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na doğrudan ya da Yurt Dışı İlçe seçim Kuruluna iletilmek üzere en yakın bir ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri gerekmektedir.

Bu çerçevede, ADRES BEYAN FORMU (B)’nu doldurarak Başkonsolosluğumuza teslim etmek isteyen vatandaşlarımız için Başkonsolosluğumuz 18 Şubat Cumartesi, 19 Şubat Pazar ve 25 Şubat Cumartesi günlerinde 09:00 ile 16:00 saatleri arasında, 26 Şubat Pazar günü ise 09:00 ile 15:00 saatleri arasında hizmet verecektir.

Saygıyla duyurulur