Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Hakkında Duyuru , 14.02.2017

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nın ülkemizde 16 Nisan 2017, Pazar günü yapılmasına karar vermiştir.

Halkoylaması kapsamında, yurtdışı temsilciliklerimizdeki oy verme işlemi ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan Pazar günü bitecektir. Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi de 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.

 Yurtdışı temsilciliklerimizde açılacak sandıklarda oy verme saatleri tek vardiya olarak hafta içi ve hafta sonu mahalli saatle 09:00-21:00 olarak belirlenmiştir.

 Başkonsolosluğumuz görev bölgesindeki sandıkların kurulacağı mekâna ilişkin bilgiler ayrıca duyurulacaktır.

 Anayasa Değişikliği Halkoylaması için YSK tarafından ilan edilen Seçim Takvimi’ne göre, Yurtdışı Seçmen Kütüğü 18 Şubat Cumartesi günü Türkiye saati ile 08:00’de www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek ve itirazların alınmasına başlanacaktır. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nün www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanı 26 Şubat, Pazar günü Türkiye saati ile 17:00’de sonlandırılacak ve bu durum tutanak altına alınacaktır. Dolayısıyla, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne yapılacak itirazlar için son gün, 26 Şubat 2017 Pazar günüdür. Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin kesinleşme tarihi ise 10 Mart 2017’dir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nda yurtdışı temsilciliklerimizde oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları zorunludur. Vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını aşağıdaki linki tıklayarak kontrol etmeleri, kayıtlı değillerse ya da adres değişikliği olmuşsa, “Adres Beyanı”nda bulunmaları gerekmektedir. “Adres Beyanı”nın ne şekilde yapılacağına ilişkin detaylar, aşağıda kayıtlı linkte keza detaylandırılmıştır.

 https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=1210741698872385

Öte yandan, YSK kararıyla, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları Başkonsolosluk görev çevresinde oy kullanma zorunluluğu kaldırılmıştır. Diğer bir deyişle, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlarımız diledikleri temsilcilikteki sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.

Son olarak, Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sadıklarda oy kullanmalarını teminen, sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur. Anılan Çağrı Merkezi, 17 Şubat'a kadar hafta içi her gün Türkiye saati ile 09:00-18:00; 17 Şubat-17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir.

Saygıyla duyrulur.