Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Federal Göç Ve Mülteciler Dairesi'nin (bamf) Istihdam Programı , 03.11.2015

Sayın Vatandaşlarımız,

Türk Toplumu’nun Kıymetli Üyeleri,

Müsaade ederseniz, sizleri merkezi Nürnberg’de kurulu iki federal daireden biri olan Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından göçmen aile bireyleri için başlatılan yeni istihdam programı ile yeni mesleki eğitim projesi hakkında bilgilendirmek isteriz.

 

BAMF, Almanya’daki iltica başvurularında son zamanlarda yaşanan yoğun artış nedeniyle 1.000 kişilik yeni bir istihdam programını uygulamaya koymuştur. 

 

BAMF’ın web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden konuyla ilgili olarak yapılan duyurularda, BAMF’ın Nürnberg’deki merkezi ile Berlin, Unna ve Mannheim’da açılan yeni şubeleri başta olmak üzere, Almanya genelindeki 40 ayrı şubesinde, iltica başvurularının işlemi ve başvurularla ilgili karar sürecini kapsayan görevlerde ya da üst düzey memuriyet ve yönetim kadrolarında istihdam edilmek üzere yeni elemanlara ihtiyaç duyulduğu, adaylar arasında göçmen ailelere mensup bireylere öncelik tanınacağı belirtilmektedir.

 

Farklı alanlarda ve farklı niteliklerdeki personel ihtiyacıyla ilgili ayrıntılı bilgi, BAMF’ın web sayfasındaki http://www.bamf.de/DE/DasBAMF/BerufKarriere/berufkarriere-node.html   “Meslek ve Kariyer” modülünde mevcuttur.

 

Öte yandan, BAMF bünyesinde meslek eğitimi bağlamında da çalışmalar yürütülmeye devam edilmektedir.  Bu kapsamda ,“Renkler Arıyoruz” adı altında başlatılan yeni bir mesleki eğitim projesi çerçevesinde “iltica”, “uyum” ve “araştırma” alanlarında 1 Eylül 2016 tarihinde başlatılacak olan mesleki eğitim programı için başvurular alınmaya başlanmıştır. Mesleki eğitim programı için yapılan başvurularda da göçmen kökenli adaylara öncelik tanınacağı BAMF tarafından belirtilmektedir.

 

Vatandaşlarımıza ve Türk Toplumu üyelerine BAMF tarafından sunulan bu imkanlardan azami düzeyde yararlanmalarını kuvvetle tavsiye ediyoruz. 

 

Tüm vatandaşlarımız ve Türk Toplumu’nun üyelerine saygıyla duyurulur.

 

T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu