Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

10 Yıldan Eski Pasaportlarla Seyahat Eden Vatandaşlarımızın Bulgaristan'dan Transit Geçişlerde Karşılaştıkları Sorun Giderilmiş. , 01.08.2013

10 Yıldan Eski Pasaportlarla Seyahat Eden Vatandaşlarımızın Bulgaristan'dan Transit Geçişlerde Karşılaştıkları Sorun Giderilmiş.

1 Ağustos 2013,
10 yıldan eski pasaportlarla seyahat eden vatandaşlarımızın Bulgaristan'dan transit geçişlerinde karşılaştıkları sorun giderilmiştir.

  Vatandaşlarımızın ülkemize ya da ülkemizden sürekli ikamet izinlerinin bulunduğu AB ülkelerine gitmek için Bulgaristan üzerinden yapacakları seyahatlerinde transit amaçlı geçişler için pasaportların 10 yıldan yeni olması şartı kalkmıştır.

Öte yandan, Bulgaristan’da daha uzun süreli kalışları içeren turizm ve diğer amaçlı (transit dışı) seyahatler için ise, 10 yıldan eski pasaportlar kabul edilmemektedir.

Bu çerçevede transit geçiş yapacak vatandaşlarımızdan 10 yıldan eski pasaport sahiplerinin, hastalık ve arıza gibi haller dışında, 48 saat içinde Bulgaristan’dan çıkışlarını tamamlamaları gerekmektedir.  

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.