Türkiye Cumhuriyeti

Nürnberg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Askerlik Basin Açiklamasi , 03.01.2012

BASINA AÇIKLAMA  

Bazı gazetelerimizde, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden askerlik hizmetlerini yapmak üzere Türkiye’ye giden yaklaşık 200 vatandaşımızın, yeniden düzenlenen Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılması nedeniyle askere alınmadığı ve bu vatandaşlarımızın hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra geri dönmek durumunda kaldıkları; vatandaşlarımızdan bazılarının kendilerine askere gitmeleri yönünde belge gönderildiğini ve bu hususta konsolosluklarca aksine bir açıklama yapılmadığını belirttikleri yönünde haberler yer aldığı görülmektedir.  

Malumları olduğu üzere, “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın yürürlüğe girmesinden önce çok sayıda vatandaşımız eski yasa uyarınca belirlenen bedel üzerinden askerlik yapabilmek amacıyla Başkonsolosluklarımıza başvuruda bulunmuş ve Başkonsolosluklarımızda ciddi bir izdiham yaşanmıştı. Yükümlülere müracaatları sırasında temel askerlik hizmetinden muaf oldukları yönündeki bildirim kişi bazında yapıldığı gibi, temel askerlik hizmetinin yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber kalktığı yönünde yazılı ve görsel basında da çok sayıda uyarıcı ve hatırlatıcı yayın yer almıştır. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığımızın konsolosluk sitesinde (http://www.konsolosluk.gov.tr/de/tr/Askerlik.aspx), Büyükelçiliğimizin ve Başkonsolosluklarımızın internet sayfalarında da bu yönde gerekli bildirimler yapılmıştır.  

Bahsekonu internet sayfalarında konuyla ilgili olarak sıkça sorulan sorular ve cevaplar bölümünde;  

Soru: Yeni yasa çıkmadan önce zaten dövizle askerlik hizmeti başvurum vardı, ancak temel askerlik eğitimimi henüz yerine getirmedim. Temel askerlik eğitimi yapmam gerekiyor mu?  

Cevap: Yeni yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte temel askerlik eğitimi kaldırıldığından; temel askerlik eğitimine hiç başlamamış, sağlık sebebiyle temel askerlik eğitimine sevkleri ertelenmiş veya rahatsızlıkları nedeniyle hava değişimi aldıklarından temel askerlik eğitimlerini henüz tamamlamamış vatandaşlarımızın, temel askerlik eğitimi için Türkiye’ye gelmelerine gerek bulunmamaktadır.  

hususları da açıkça vurgulanmaktadır.  

Keyfiyetin vatandaşlarımızın dikkatine bir kez daha getirilmesini teminen basına saygıyla duyurulur.